Czytniki to urządzenia wykorzystywane w kontroli dostępu. Umożliwiają identyfikowanie osób i przedmiotów dzięki odczytywaniu informacji zapisanych na kartach lub danych biometrycznych. Znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. Poznaj najpopularniejsze rodzaje czytników i kart zbliżeniowych.
Czytnik kart zbliżeniowych – co to jest?
Czytnik kart zbliżeniowych to urządzenie przystosowane do odbioru sygnału radiowego. Gdy karta zostanie do niego zbliżona, następuje odczytanie zapisanych na niej na niej danych. Czytnik interpretuje informacje z karty (identyfikatora) i przesyła je do systemu, który wydaje polecenie o podjęciu określonego działania. To może być np. przyznanie dostępu, czyli odblokowanie drzwi, bramek lub szlabanów, przy których znajduje się czytnik.
Takie rozwiązania są stosowane w wielu obiektach. Umożliwiają szybkie i sprawne zarządzanie dostępem do określonych stref bez użycia tradycyjnych kluczy.
Gdzie stosuje się czytniki zbliżeniowe?
Czytniki kart zbliżeniowych mają szerokie zastosowanie. Najczęściej można je spotkać w:
-
biurach,
-
firmach produkcyjnych,
-
hotelach,
-
szpitalach i przychodniach,
-
urzędach,
-
logistyce – nie tylko do kontroli dostępu, ale także do śledzenia przesyłek.
Korzystanie z nich jest bardzo wygodne, ponieważ umożliwia szybkie i łatwe udzielanie wstępu wybranym osobom do danych obszarów. To mogą być np. goście hotelowi z dostępem do konkretnego pokoju, pielęgniarka, która może za pomocą karty wchodzić do zamkniętych pomieszczeń w szpitalu, czy pracownik, który przykłada kartę do czytnika, aby wejść do biura.
Jakie czynniki stosuje się w kontroli dostępu?
Czytniki kart zbliżeniowych nie są jedynym rodzajem urządzeń, które wykorzystuje się w kontroli dostępu. Są bardzo popularne, jednak w zależności od potrzeb można wybrać również rozwiązania działające na innej zasadzie. Zobacz, jakie rodzaje czytników i kart stosuje się w kontroli dostępu.
Czytniki z klawiaturą
Są to urządzenia, które nie wymagają używania karty. Zamiast tego należy wpisać na klawiaturze odpowiedni kod. Jeśli jest prawidłowy, system wykonuje pożądanie działanie, np. odblokowuje drzwi.
Takie czytniki mogą także odczytywać karty, co pozwala na działanie na zasadzie uwierzytelniania dwuskładnikowego. To znaczy, że trzeba zarówno przyłożyć kartę, jak i wpisać kod. Jedynie wykonanie obu czynności pozwala na uzyskanie dostępu do danego obszaru.
Czytniki RFID
Tego rodzaju czytniki kart zbliżeniowych działają dzięki wykorzystaniu fal radiowych. Identyfikatory kompatybilne z czytnikami zawierają w sobie małe układy scalone, na których są zapisane dane. Podczas zbliżania ich do czytnika, informacje są odczytywane i przesyłane do systemu, który na ich podstawie decyduje o udzieleniu dostępu lub jego odmowie.
Tego rodzaju technologia sprawdza się nie tylko w kontroli dostępu, ale również m.in. w płatnościach zbliżeniowych i rejestracji czasu pracy.
Czytniki dalekiego zasięgu
One również wykorzystują w swoim działaniu fale radiowe. W tym przypadku nie ma jednak konieczności przykładania lub zbliżania karty bezpośrednio do czytnika. Mogą odczytywać dane z większej odległości.
Nadają się do takich zastosowań, jak zdalne otwieranie bram lub szlabanów, ponieważ nie wymagają wysiadania z pojazdu i przykładania karty. Świetnie sprawdzają się w miejscach o dużej przepustowości, np. przy wjazdach na plac manewrowy czy parking.
Czytniki biometryczne
Czytniki biometryczne nie wymagają stosowania karty, ponieważ bazują na odczytywaniu unikalnych cech fizycznych konkretnej osoby. Mogą wymagać np. przyłożenia palca, którego odcisk jest skanowany przez system. Jeśli jest zgodny z wprowadzonym wcześniej wzorem linii papilarnych, dostęp zostaje udzielony. Takie czytniki mogą również wykorzystywać unikalne cechy twarzy lub tęczówki oka.
Czytniki stosowane w kontroli dostępu mogą działać na bazie wielu różnych technologii. Dzięki temu można łatwo dobierać je do konkretnych potrzeb i wymagań danego obszaru.
Materiał zewnętrzny