Zdecydowana większość produkowanych obecnie samochodów spalinowych jest wyposażonych w akumulatory kwasowo-ołowiowe. Już ich nazwa wskazuje, że nie są one szczególnie ekologiczne i tak faktycznie jest. Ten typ akumulatorów składa się bowiem z trzech podstawowych materiałów. Plastiku, z którego wykonana jest obudowa, ołowiu, z którego zbudowane są elektrody i kwasu siarkowego, który wypełnia wnętrze akumulatora tego typu.
Niestety każdy z tych materiałów ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Plastik, szczególnie ten o dużej grubości, czyli taki, jaki możemy znaleźć w akumulatorach rozkłada się przez steki, jeśli nie tysiące lat, przez co zaśmieca przyrodę. Kwas siarkowy wypełniający wnętrze akumulatora jest substancją żrącą, która zabija żywe komórki roślin czy zwierząt, jeśli wejdzie z nimi w kontakt. Ostatni ołów jest z kolei metalem toksycznym, który zatruwa wody gruntowe i negatywnie wpływa na organizmy żywe, w tym ludzi.
Regulacje prawne
Taka, a nie inna budowa popularnego akumulatora kwasowo-ołowiowego sprawiła, że prawo Unii Europejskiej wymusza na firmach, ale i na osobach prywatnych pewne, z góry określone procedury, których należy przestrzegać podczas przetwarzania tych części samochodowych. Regulacją, z którą jako zwykły kierowca wcześniej lub później się spotkasz jest fakt, że podczas zakupu nowego akumulatora sprzedawca poprosi cię o zwrot starego, a jeśli tego nie zrobisz, zostaniesz zmuszony do zapłacenia wyższej ceny za nowy akumulator. Ta prosta zasada jest niezwykle skuteczna, ponieważ motywuje kierowców do oddawania zużytych akumulatorów do sklepów, które następnie przekazują je do recyklingu. W przeciwnym wypadku duża część zużytych akumulatorów byłaby przechowywana w garażach, czy piwnicach, skąd toksyczna zawartość akumulatora mogłaby przedostać się do środowiska naturalnego.
Podsumowanie
Akumulatory samochodowe należą do kategorii części niebezpiecznych, nie oznacza to jednak, że nie należy z nich korzystać. Trzeba to jednak robić w świadomy i odpowiedzialny sposób, aby niebezpieczne substancje znajdujące się w ich wnętrzu nie zatruwały środowiska, w którym żyjemy i aby były prawidłowo recyklingowane, dzięki czemu materiały, z jakich są zbudowane będą mogły znów być przydatne.
Materiał zewnętrzny