Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

4 sposoby na wyjście z trudnej sytuacji finansowej

Lifestyle Data publikacji - 12 kwietnia 2022 Autor - Redakcja mbon.pl
sposoby na wyjście z trudnej sytuacji finansowej

Trudna sytuacja gospodarczo – ekonomiczna i niektóre nasze nieprzemyślane decyzją prowadzą do sporych komplikacji na tle finansowym. Monity z banku, ponaglenia od firm windykacyjnych, telefony od komornika i zajęcie konta, to dla niektórych przykra codzienność. Wszystko to wiąże się z ogromnym stresem i poczuciem rezygnacji. Co zrobić, gdy utknęliśmy w długach i nie mamy pomysłu jak z nich wyjść? Poznaj 4 kroki na wyjście z trudnej sytuacji finansowej.

1. Weź sprawy we własne ręce

W trudnych sytuacjach musimy przede wszystkim przyznać, że mamy problem. Unikanie i zaprzeczanie kłopotom nie sprawi, że znikną. Niestety, musimy świadomie podejść do spraw i wziąć je we własne ręce. Problemy finansowe nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nie pojawi się też nikt, kto rozwiąże nasze trudności, nie liczmy na cud, że banki przestaną się upominać o swoje pieniądze. Nie oczekujmy także, że otrzymamy pokaźny spadek od nieznajomej ciotki z Ameryki. Dopóki samodzielnie nie rozprawimy się z długami, one nie znikną, a wręcz odwrotnie – będą narastać. Co zrobić w pierwszej kolejności, gdy chcemy zawalczyć o lepszą i spokojniejszą przyszłość?

2. Rozpisz dokładnie gdzie i ile masz długu

Kolejnym etapem powinno być uświadomienie sobie ile i u kogo posiadamy zadłużenie. Wypiszmy wszystkie posiadane zadłużenia, czyli: debet w koncie i na karcie kredytowej, zadłużenia w banku i instytucjach pożyczkowych, a także niezapłacone rachunki i mandaty. Zrób także podsumowanie wszystkich wpływów, jakie otrzymujesz i tych z tytułu umowy o pracę i wszystkich pozostałych np. z 500+ Policz również wszystkie bieżące opłaty i wydatki na żywność, chemię i kosmetyki. Rozpisz wydatki na dzieci i wszystkie rozrywki i przyjemności. Dzięki temu będziesz mógł oszacować, ile jesteś w stanie przeznaczyć środków na spłatę zaległości.

3. Zminimalizuj wydatki i postaraj się o dodatkowy dochód

Niestety, czeka Cię trudny czas wzmożonej pracy i zaciśnięcia pasa. Pamiętaj, że te kłopoty kiedyś się skończą i to dzięki Twojej zasłudze. Skoro masz obliczony budżet domowy, to wiesz już, gdzie pieniądze przeciekają Ci między palcami. Zatamuj ten wyciek. Ogranicz wydatki na przyjemności i skup się na celu. Drugim również trudnym krokiem jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Może warto poprosić szefa o podwyżkę lub dodatkowe nadgodziny, możesz również poszukać dodatkowych zleceń na różnych grupach ogłoszeniowych lub portalach zlecających prace dodatkowe.

4. Skontaktuj się z wierzycielami

Unikanie rozmów z instytucjami, u których jest się zadłużonym, nie spowoduje, że o nas zapomną. Nie licz także na przedawnienie, niezależnie od tego, czy chodzi o szybki kredyt, chwilówkę bez BIK, czy leasing za samochód. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w siedzibie firmy i rozmowa o ewentualnym obniżeniu spłaty i wydłużeniu okresu kredytowania. W przypadku niespłaconych rachunków również możesz wnioskować o rozłożenie długu na raty. Innym pomysłem mogą być wakacje kredytowe lub kredyt konsolidacyjny. Dzięki konsolidacji możesz spłacić wszystkie swoje długi i dzięki temu spłacać jedynie dużo niższą ratę kredytu konsolidacyjnego.

Artykuł sponsorowany

jak działa faktoring

Redakcja mbon.pl

Redakcja naszego portalu to zespół, który z pasją tworzy treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych i aktualnych informacji z różnych dziedzin życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?